Hjem Aktuelt Dugnad mot forfallet på Orkanger?

Dugnad mot forfallet på Orkanger?

Publisert:

|

Oppdatert:

Orkanger Vel vil finne ut om det er mulig å organisere et stort, felles løft for trivselen på Orkanger. Det skjer etter flere henvendelser om økende forfall – nå sist et konkret forslag fra Odd Ustad: En dugnadsdag der Orkland kommune, næringsdrivende og frivillige går sammen om å rydde opp før stedet råtner på rot.

Styret i velforeninga behandlet brevet fra Ustad denne uka. Orkanger Vel kommer til å ta kontakt med blant andre Orkland kommune og Orkanger sentrumsforening for å avklare om kommunen og private/frivillige kan gå sammen om en dugnadsdag, eller om et trivselsløft må gjennomføres på annen måte.

FRODIG: Kan slikt renskes rutinemessig, eller er en dugnad løsningen?

Ustad understreker at initiativet hans er et ønske om samarbeid, ikke en protestaksjon mot kommunen. Men i brevet peker han på at offentlig vanskjøtsel smitter og at Orkland kommune må ta sin del av ansvaret for hvordan Orkanger ser ut, blant annet:

  • Nedslitte gangfelt
  • Ugras i rundkjøringer og rabatter
  • Manglende kantslått
  • Lysmaster på skakke
  • Skilt og lys skjult bak trær
FØR KANTSLÅTT: Fra krysset Kåres gate/Nygata på Nerøra.
ETTER KANTSLÅTT: Samme kryss på trehusbyen Nerøra i september.

Odd Ustad tar utgangspunkt i levekårsundersøkelsen der Orkanger kommer dårlig ut, og påpeker at levekår og trivsel henger sammen: «Nå opplever vi dessverre en by og et regionsenter som delvis er i ferd med å gro ned, som gradvis råtner på rot og som mer og mer framstår som ufortjent utrivelig.»

Innspillet lister opp mulige aktører i et «Løft for Orkanger»:

Orkland kommune, Orkanger Vel, lokale velforeninger, Orkanger sentrumsforening, næringsdrivende og gårdeiere, borettslag og huseiere, Orkanger Aktivum, Hagelaget, OIF.

SKADET: Gjerdet ved barneskolen og Rolf Arne Berg-monumentet skal være et smykke. Både folkevalgte, skolen og private ønsker tiltak.

Mange tar godt vare på private eiendommer på Orkanger, men enkelte drar inntrykket kraftig ned. Orkanger Vel håper det er mulig å organisere en aksjon som inspirerer alle til en ekstra innsats.