Hjem Aktuelt Slik kan det bli på Grønøra

Slik kan det bli på Grønøra

Publisert:

|

Oppdatert:

Trondheim Havn har laget en analyse som viser at det er samfunnsøkonomisk lønnsomt å bygge ut storhavn på Grønøra Vest. Men for å få ei utbygging til over 2 milliarder bedriftsøkonomisk lønnsom, kreves noe konkret: En klynge med batterifabrikk og annen industri på Eiktyr i Ustmarka. Havna må ha nye, store kunder for å forsvare ei milliardinvestering på Orkanger. Illustrasjon: Trondheim Havn.

Foreløpig er det uvisst om det kommer etableringer på Eiktyr – og om mulige etableringer vil ha bruk for havn. Drift av datasenter trenger for eksempel ikke skipstransport.

INGEN KAI: Arealet i sjøen kan fylles med stein. Den såkalte Fesil-tomta inne på land fikk navnet sitt etter en fabrikk som aldri kom. Foto: Trondheim Havn.

Orkanger er allerede den store konteinerhavna i Trondheimsfjorden. Havneselskapet har utredet storstilt utbygging i mer enn ti år uten at det har blitt til noe. I perioden 2014-2016 pågikk en opphetet debatt rundt planer som ville føre til en mangedobling av tungtrafikk inntil etablerte bomiljø på Nerøra og i Råbygda.

Også nedbygging av natur, med skader på fisk og fugl, utløste sterke protester. Orkla er nasjonalt laksevassdrag. Interesseorganisasjonen Norske Lakseelver hadde tunge innvendinger i høringsprosessen.

GRØNØRA ØST: Kommunen har godkjent litt utfylling på Orkanger-sida, utenfor Gammelosen. Havna har kostnadsberegnet utbygging også inne i havnebassenget. Foto: Trondheim Havn.

I 2019 vedtok daværende Orkdal kommunestyre en reguleringsplan som tillater omfattende oppfylling i sjøen utenfor Råbygdfjæra. Et areal på ca. 130 dekar kan fylles med stein. Kommunen stilte flere såkalte rekkefølgekrav i planen. Ikke alle er løst nesten sju år etter vedtaket. Største utfordring er trolig å innfri kravet om effektive, kompenserende tiltak for den truede sjøørreten. Ei utbygging vil beslaglegge viktige beiteområder for sjøørret.

Trondheim Havn skisserer seks mulige nivåer for utbygging. De to minste gjelder Grønøra Øst nærmest Orkanger, der konteinerhavna ligger i dag. Kapasiteten er sprengt og den ene kaia er dårlig. Ei investering på 53 millioner vil fjerne flaskehalser. Her er de andre alternativene:

1. Utbygging på Grønøra Øst både utenfor Gammelosen og nytt kaiområde mot elva inne i dagens havnebasseng. Kostnad 989 millioner.

2. Delvis utbygging på Grønøra Vest, det vil si utfylling bare i retning elva (Orkanger). Ei kai. Planen omfatter i tillegg den såkalte Fesil-tomta på ca. 60 dekar som kommunen eier. Havna hadde lenge opsjon på tomta, men har ikke kjøpt. Tomta er fortsatt ledig. Kostnad 1,6 milliard. (Beløpet er ti ganger større enn noen investering Trondheim Havn har gjort tidligere).

3. Større utbygging på Grønøra Vest, men fortsatt bare delvis utfylling i sjøen. To kaier. Kostnad 1,9 milliarder.

4. Full utbygging på Grønøra Vest. Det vil si ca. 130 dekar i sjøen pluss Fesil-tomta (bildet på toppen). Kostnad 2,2 milliarder.

5. Full utbygging på Grønøra Vest kombinert med utbygging på Grønøra Øst. Kostnad nesten 3,2 milliarder.

EIKTYR: Havna tror ikke en større utbygging er mulig uten at det først blir noe av planen om en sirkulærøkonomisk superklynge av bedrifter i Ustmarka.

De samfunnsøkonomiske gevinstene øker med investeringene, men det betyr lite for Trondheim Havn. Havna må finansiere utbygging via økte inntekter – altså bedriftsøkonomi, ikke det mer teoretiske samfunnsøkonomi. Orkanger Havn er NATO-havn og spiller en sikkerhetspolitisk rolle, men per i dag går staten/Forsvaret ikke inn med midler.

Her er noen tilbakeblikk på tidligere debatt om havneutbygging:

2014 – flertall for full utbygging av Orkanger storhavn

2014 – Rapport om Orkanger storhavn – steng Havneveien

2015 – Orkanger storhavn – vil starte utbygging våren 2017