Tirsdag 27. januar runder Olav Gravråk 100 år. Olav har vært en markant Orkanger-patriot hele sitt voksne liv, både innenfor frivillig arbeid og gjennom politisk engasjement. Mr. Orkanger markerer åremålsdagen i leiligheten i Elvepromenaden. Bildet over er tatt i barndomsheimen i Geilan. Der har Olav Gravråk – nær sagt naturligvis – hatt Idrettsparken som nærmeste nabo mesteparten av livet.
Orkanger IF og anlegget i Idrettsparken har alltid vært Olav Gravråks hjertebarn. Han var til stede som 23-åring da OIF åpnet idrettsanlegget med stor festivitas i 1949. Idrettsparken reiste seg gjennom en fenomenal dugnadsinnsats blant ørbyggen de første etterkrigsårene. Selv har Olav deltatt entusiastisk på alle former for dugnad på Orkanger så lenge helsa tillot det. Han var med og satte opp gjerdet rundt den nye friidrettsbanen i en alder av 87 år. Et tidsspenn på 63 år strekker seg mellom åpningsfesten og dugnaden i 2012.
Kari Gravroks sønn
For å gå litt lenger tilbake: Orkanger Velforening ble etablert da Olav var en liten pjokk på to år. Olavs mor Kari Gravrok deltok som en av stifterne av velforeninga i 1928 og gikk inn i et første styret. Også mor Kari etterlot seg et solid fotavtrykk på Orkanger gjennom kjærligheten til stedet. Hun har fått ei gate oppkalt etter seg på Rømmetunet.
Sikrer Orkanger-historie
Olav Gravråk var med på å skrive jubileumsheftet da Orkanger Vel rundet 75 år. Han skrev også den eldste historien i jubileumsboka om idretten på Orkanger. Som skrivende menneske med store krav til nøyaktighet har Olav tatt vare på flere viktige deler av Orkangers historie for ettertida. Han er et oppkomme av anekdoter fra lokalsamfunnet. Jubilanten har også bidratt med rause gaver til frivillige organisasjoner på hjemstedet.

Olav er utdannet lærer. Etter noen år i skoleverket på Østlandet vendte han hjem til Orkanger og barndomsheimen i Geilan i 1969. Han underviste i Orkanger-skolen fram til pensjonsalderen i 1993.
Æresmedlem i OIF
Hele tida har Olav Gravråk vært glødende opptatt av idrett og frivillig arbeid på Orkanger. Han var en gang en allsidig idrettsutøver, og har senere hatt en rekke verv i OIF, inkludert to perioder som styreleder. I 2006 ble Olav Gravråk utnevnt til æresmedlem i idrettsforeninga. Det er en heder som henger høyt.
Få menn blir 100
Det hører med til sjeldenhetene at folk fyller 100, og stort sett er det kvinner som når en slik alder. Olav Gravråk er en mann velsignet med god helse, sterk karakter og et brennende samfunnsengasjement. Orkanger Vel stikker innom med en personlig hilsen til Mr. Orkanger i tillegg til denne omtalen.
